Q-BTQD1400401CB0
Manufacturer SKU:
FGBT14040120TC0
Quick BTQ 140-40 12V DC bow thruster with an IP66 rated case. This model is recommended for boats 7 to 9 meters (23-29 ft) in length. It has a single propeller made in sturdy composite material, a Read more
Quick BTQ 140-40 12V DC bow thruster with an IP66 rated case. This model is recommended for boats 7 to 9 meters (23-29 ft) in length. It has a single propeller made in sturdy composite material, a bronze gearbox and solenoids protection carter in sturdy composite material. It is equipped with an elastic coupling and has a zinc anode independent from the gearbox - making it easily replaceable.
Specs:
• Model: BTQ 140-40
• Propeller type: Single
• Tunnel diameter: 140mm (5" 33/64)
• Motor power: 2.2 kW
• Voltage: 12V
• Fusible: 225A CNL DIN
• Thrust: 40 kgf (88.2 lb)
• Weight: 12.2 kg (26.8 lb)
Product contents:
• Thruster with IP66 protective case
• Drill template
• Gasket
• O-ring (for assembly)
• Installation and use manual
• Conditions of warranty
| Electric Hydraulic | Electric |
| Boat Size | 7 to 9 metres in length |
| Brand | Quick |
| Model | BTQ 140-40 |
| Voltage Description | 12V DC |
| Wattage | 2.2 kW |
| Diameter Description | Tunnel: 140mm (5" 33/64) |