Product code: REL-RB200
Manufacturer SKU: REL-RB200
RELiON RB200 Deep Cycle Lithium LiFePO4 Battery 12V 200AhRELiON 12V, 200Ah lithium deep cycle battery. This Group 8D lithium iron phosphate (LiFePO4) battery is ready to replace your heavy l Read more
Description
Description
RELiON RB200 Deep Cycle Lithium LiFePO4 Battery 12V 200Ah
RELiON 12V, 200Ah lithium deep cycle battery. This Group 8D lithium iron phosphate (LiFePO4) battery is ready to replace your heavy lead-acid battery bank in your sailboat, RV or solar energy system. It weighs only 61 lbs for a true 200 Amp Hour lithium replacement battery that provides 100% of its rated capacity. The RB200 gives you the flexibility to replace several small, heavier lead-acid batteries in a single high capacity unit.
Applications: Marine, Recreational Vehicles, Solar & Electric Vehicles
Electrical Specifications
Capacity @ 25A: 480 min
Resistance: 30 mΩ @ 50% SOC
Efficiency: 99%
Self Discharge: <3% per Month
Maximum Modules in Series: 6
Mechanical Specifications
Cell Type: Cylindrical
Chemistry: LiFePO4
Discharge Specifications
Maximum Continuous Discharge Current: 100 A
Peak Discharge Current: 200 A (7.5 s ±2.5 s)
BMS Discharge Current Cut-Off: 280 A ±50 A (9 ±4 ms)
Recommended Low Voltage Disconnect: 11 V
BMS Discharge Voltage Cut-Off: 8 V (2.0 ±0.08 vpc) (140 ±60 ms)
Reconnect Voltage: 9.2 V (2.3 ±0.1 vpc)
Short Circuit Protection: 200-600 µs
Charge Specifications
Recommended Charge Current: 10 A - 50 A
Maximum Charge Current: 100 A
Charge Current 32°F to 14°F (0 to -10 °C): ≤0.1 C
Charge Current -4°F to 14°F (-20 to -10 °C): ≤0.05 C
Recommended Charge Voltage: 14.2 V - 14.6 V
BMS Charge Voltage Cut-Off: 15.6 V (3.9 ±0.025 vpc) (1.1 ±0.4 s)
Reconnect Voltage: 15.2 V (3.8 ±0.05 vpc)
Balancing Voltage: 14.4 V (3.6 ±0.025 vpc)
Temperature Specifications
Discharge Temperature: -4 to 140 °F (-20 to 60 °C)
Charge Temperature: -4 to 113 °F (-20 to 45 °C) *Refer to charge currents below 0°C (32°F)
Storage Temperature: -4 to 140 °F (-20 to 60 °C)
BMS High Temperature Cut-Off: 176 °F (80 °C)
Reconnect Temperature: 122 °F (50 °C)
Specifications
Capacity Description 200 Ah
Material ABS Case
Primary Construction Plastic
Style Lithium-Ion
IP Rating IP66
Unit of Sale Single Unit
Torque 9 to 11 N-m (80 - 100 in-lbs)
Brand RELiON
Application Domestic
Terminal Type Single, Stud Terminals: M8 x 1.25
Voltage Description 12.8V DC
Wattage 2.560kWh
Approvals CE, UN38.3, UL1642 & IEC62133
Height Description 220mm (8.7")
Width 522mm
Depth 267mm (10.5")
Weight 27.7 kg (61.1 lbs)
Ask a question
RELiON RB200 Lifepo4 Lithium Ion Battery (12V / 200Ah / 6SC)